A vizsgálat során látjuk az érfal eltéréseit, megvastagodását, meszesedését, véralvadékok felrakódását, az ér szűkületét vagy érelzáródást is. A Doppler effektus alkalmazásával értékelhető az áramló vér iránya, sebessége, egyenletessége („kavarodás-mentes” haladása). Ezt láthatjuk a gép által megmutatott áramlási görbén, vagy színekkel kódolva, emellett az áramlás hangját is halljuk. Kiegészítő Doppler vizsgálatot bármilyen vizsgálat során is végzünk, amennyiben valamilyen eltérést, elváltozást találunk, és annak erezettségét szeretnénk megítélni. Ez az elváltozás tipizálásában segít bennünket.
Nyaki erek – Carotis Doppler ultrahang vizsgálata (CDS)
A nyaki verőerek falának, illetve az áramlási viszonyoknak a megítélése viszonylag jól jellemzi az általános érelmeszesedés állapotát. Végezhető szűrő jelleggel (általában 40-50 éves kor felett), dohányzó pácienseknél, magas vérnyomás, cukorbetegség, magas koleszterinszint, súlyos elhízás esetén. Indokolt lehet a vizsgálat elvégzése bizonyos típusú fejfájások, szédüléses panaszok, valamint az ezzel összefüggő vagy független kézzsibbadás, felső végtag gyengeség, időszakos látászavar, vagy bizonyos fül-orr gégészeti problémák (pl. fülzúgás) jelentkezése esetében is.
Előkészítés: nem szükséges.
Végtagok (alsó, ritkábban felső) (mély) vénás Doppler vizsgálata
Főként az alsó (ritkábban felső) végtag mélyvénáinak (viszerek) vizsgálatát jelenti. Legfontosabb javallat a fájdalmas lábszár-, netán teljes alsó végtag duzzanat, feszülés, amit okozhat a mélyben futó vénák elzáródása, thrombosisa, mely önmagában is súlyos betegség, sokszor sürgősséggel vizsgálandó (kezeletlen esetben tüdőembóliát okozhat).
A felületes vénák vizsgálatára ritkábban kerül sor, gyulladás, elzáródás itt is előfordulhat.
Előkészítés: nem szükséges.
Has- és kismedence érrendszerének Doppler ultrahangos vizsgálata
A has-, kismedencei ultrahang vizsgálat részeként vagy önállóan is végezhető, elsősorban a hasi főverőér (aorta) keringési jellegzetességeinek megítélésére, illetve a belőle eredő nagyobb erek, a különböző hasi szerveket ellátó érképletek vizsgálatára. Ilyenkor az erek tágulatát, szűkületét, az érfal szerkezetét, az áramló vér viszonyait elemezzük.
A kismedence verőereinek vizsgálata elsősorban a lábak keringésvizsgálata során lehet fontos, mivel a vér a lábakhoz a hasi főverőérből a medencei verőereken keresztül jut el.
Előkészítés: célszerű az éhgyomi vizsgálat a has-, kismedencei ultrahang vizsgálatnak megfelelően.