FUNKCIONÁLIS EDZÉS
A funkcionális edzés a sima edzéstől nagy részben eltér. Az átlag konditermi edzések alkalmával leginkább izoláltan dolgoztatjuk az izmainkat vagy az adott ízületet mozgató izomcsoportot, míg a funkcionális edzés során a teljes test mozgatása a cél. Nagyon gyakran találkozunk olyan videókkal az interneten, hogy rengeteg instabil felszínnel és különböző eszközökkel nehezítve végeznek gyakorlatokat funkcionális edzés néven, ám ez messze áll a valóságtól.
Mint a neve is tartalmazza, a cél az, hogy a végtag vagy adott esetben az egész testünk a számunkra leginkább szükséges funkcióban (pl: kézilabdában a dobás, vagy a labdarúgásban a rúgás) legyen egyszerre mobilis, stabil és képes legyen a lehető legnagyobb erőkifejtésre. A jó funkcionális edzés tartalmaz tehát mobilizáló, stabilizáló és erőfejlesztő gyakorlatokat egyaránt.
A funkcionális edzés nagyrészt olyan mozdulatsorokat tartalmaz, amit akár a hétköznapi életben is elvégzünk. A gyakorlatok sokrétűek és összetettek így számos variációkkal és kombinációkkal találkozhatunk. Mivel az adott mozdulatokat nem egy egy izomcsoport, hanem a több izomcsoport által létrehozott funkcionális egység hoz létre, ezért elmondható, hogy ez az edzésforma kifejezetten hatásos tud mind a sportolók, mind bizonyos panasszal érkező vendégeink számára is.