Blog

Sportsérülések – vajon melyek a megelőzés alapkövei?

2021.02.05.

A sérülések előfordulási arányát tekintve az egyik legnagyobb rizikófaktorral rendelkező sportolási formák a csapatjátékok.

A mozgásforma alapját képezik a magas intenzitású gyakori és gyors irányváltásos futások, gyorsulások, lassítások, ugrások. A core izmok, a törzsstabilizátorok edzése a test minden síkjában jelentős, mivel hatásuk egyaránt érvényesül a fizikai teljesítményben, illetve a sérülések megelőzésében.

A prevencióban kiemelten fontos a bemelegítés, a levezetés, illetve speciális gyógytorna:

A bemelegítés a szervek optimális előkészítése az élettani-, idegrendszeri-, pszichológiai szabályozás szempontjából az edzésre és a mérkőzésre. A test ráhangolása javítja a sportoló fizikai teljesítményét, továbbá csökkenti a nem kontakt sérülések rizikó faktorát. A bemelegítésnek alapvetően tartalmaznia kell természetes és alapvető gimnasztikai gyakorlatokat, továbbá az izomzat aktiválásához, az ízületek mobilizálásához, átmozgatásához, valamint a testhőmérséklet emeléséhez szükséges gyakorlatokat.

A levezetés az edzés, illetve mérkőzések után bizonyítottan gyorsítja a regenerációt, a tejsav eltávolítást, javítja a vérkeringést, visszaállítja a szívfrekvenciát a nyugalmi állapotba és támogatja az élettani funkciók optimalizálódását, ami rövid és hosszú távon is csökkenti a sérülések kialakulásának lehetőségét.

A prevenciós gyógytorna figyelembe veszi az egyéni adottságokat, a probléma típusát és annak individuális kezelését. A gyógytornász a tréning során nagy hangsúlyt helyez:

  • a törzs stabilizációjára,
  • a térd erőegyensúlyának javítására,
  • a vállöv-, lapocka- és a nyaki gerinc stabilizációjára,
  • a váll rotátor köpenyének megfelelő erősítésére,
  • a megrövidült, túlterhelt izmok nyújtására.
     

Jelentkezzen gyógytorna szolgáltatásunkra, ahol felkészült gyógytornászaink aktívan sportoló pácienseinket is várják szeretettel szentendrei és budapesti rendelőinkben!

Vissza a bloghoz

Gyakorlati tippek alváshoz

Az elmúlt néhány alkalommal szóba került jónéhány tény, információ, amik segíthetnek tisztába kerülni a saját alvási szokásainkkal, illetve megítélni, hogy a szubjektív megélések mögött milyen tényezők állhatnak.

Dr. Csoma András nőgyógyász, endokrinológus

Nagy örömmel jelentjük, hogy új kollégánk, Dr. Csoma András révén február 17-től végre elérhető lesz nálunk is a sokak által keresett endokrinológiai szakrendelés!

Mitől jó az alvás?

A mennyiség mellett a minőségtől.

Vagyis testileg, lelkileg is azt érzem, hogy pihentető volt, frissen, erővel telten ébredek.