Blog

Sportsérülések – vajon melyek a megelőzés alapkövei?

2021.02.05.

A sérülések előfordulási arányát tekintve az egyik legnagyobb rizikófaktorral rendelkező sportolási formák a csapatjátékok.

A mozgásforma alapját képezik a magas intenzitású gyakori és gyors irányváltásos futások, gyorsulások, lassítások, ugrások. A core izmok, a törzsstabilizátorok edzése a test minden síkjában jelentős, mivel hatásuk egyaránt érvényesül a fizikai teljesítményben, illetve a sérülések megelőzésében.

A prevencióban kiemelten fontos a bemelegítés, a levezetés, illetve speciális gyógytorna:

A bemelegítés a szervek optimális előkészítése az élettani-, idegrendszeri-, pszichológiai szabályozás szempontjából az edzésre és a mérkőzésre. A test ráhangolása javítja a sportoló fizikai teljesítményét, továbbá csökkenti a nem kontakt sérülések rizikó faktorát. A bemelegítésnek alapvetően tartalmaznia kell természetes és alapvető gimnasztikai gyakorlatokat, továbbá az izomzat aktiválásához, az ízületek mobilizálásához, átmozgatásához, valamint a testhőmérséklet emeléséhez szükséges gyakorlatokat.

A levezetés az edzés, illetve mérkőzések után bizonyítottan gyorsítja a regenerációt, a tejsav eltávolítást, javítja a vérkeringést, visszaállítja a szívfrekvenciát a nyugalmi állapotba és támogatja az élettani funkciók optimalizálódását, ami rövid és hosszú távon is csökkenti a sérülések kialakulásának lehetőségét.

A prevenciós gyógytorna figyelembe veszi az egyéni adottságokat, a probléma típusát és annak individuális kezelését. A gyógytornász a tréning során nagy hangsúlyt helyez:

  • a törzs stabilizációjára,
  • a térd erőegyensúlyának javítására,
  • a vállöv-, lapocka- és a nyaki gerinc stabilizációjára,
  • a váll rotátor köpenyének megfelelő erősítésére,
  • a megrövidült, túlterhelt izmok nyújtására.
     

Jelentkezzen gyógytorna szolgáltatásunkra, ahol felkészült gyógytornászaink aktívan sportoló pácienseinket is várják szeretettel szentendrei és budapesti rendelőinkben!

Vissza a bloghoz

Szolgáltatásunk

Gyógytorna

Sokan úgy gondolják, hogy a gyógytorna csak a sérülések utáni időszakban fontos és szükséges, pedig a gyógytornának nagy szerepe van a sérülések elkerülésében. A tervezett műtétek előtti időszakban is központi szerepet játszik a prekondícionáló gyógytorna, csakúgy, mint a műtét utáni rehabilitáció tekintetében. A terápiák segítségével a rehabilitáció hatékonyabbá és gyorsabbá tehető. Gyógytornászaink segítenek megtanítani pácienseinknek, hogyan legyenek aktív részei a fejlődésnek, hiszen a rehabilitáció team munka.

Részletek
A szívroham nem csak a férfiak betegsége!

A gyakran férfibetegségként emlegetett szívroham valójában kétszer annyi nő halálát okozza évente, mint a mellrák. Bár a fő tünet általában a mellkasi fájdalom, egy tanulmány szerint a nők 43 százaléka nem érez ilyen jellegű tünetet a szívinfarktus során.

Mit tehetünk a ráncok késleltetéséért? – 2. rész

Előző bejegyzésünkben a Plasmage kezelésről esett szó, amely a szem körüli ráncok finomítására irányul, illetve elsősorban a szemhéjon lévő felesleges, megereszkedett bőr eltávolítására alkalmazható. De nézzük, milyen további szépészeti kezelés segíti Önt az egészséges bőrkép megtalálásában és fenntartásában!

Szarkalábak – mit tehetünk a ráncok késleltetéséért?

Az idő előrehaladtával bőrünk egyre érzékenyebbé válik és ráncosodni kezd. Bár ez a folyamat normális velejárója az idősödésnek, egyénenként más ütemben tapasztaljuk meg negatív hatásait. A szem a lélek tükre és általában a szemünk és a szem ráncai az elsők, amelyek árulkodnak valódi életkorunkról.