Blog

Preoperatív tréning – operáció előtti felkészítő gyógytorna!

2020.11.13.

Sokunknak kell szembenéznie azzal, hogy egy komolyabb sérülést műtéti beavatkozás követ. Viszont nem minden sérülést operálnak meg azonnal, így gyakran fordul elő tervezett műtét, amelynek idejét az orvos és a páciens előre megbeszéli.

A lehető leghatékonyabb gyógyulás érdekében érdemes igénybe venni az ún. preoperatív tréninget. Ezzel a módszerrel a sérülés és a műtét közötti időszakot előremutatóan ki lehet használni arra, hogy a gyógytornász specifikus gyakorlatokkal felkészítse páciensét az operációra. Kutatások és a tapasztalatok is azt mutatják, hogy van létjogosultsága a tréningnek: sokkal sikeresebb a műtét utáni rehabilitáció, könnyebb visszatérni a hétköznapi életbe vagy akár az aktív sportba.

Az sem elhanyagolható probléma, hogy a műtét időpontjához közeledve minden esetben tapasztalható a betegek szorongásszintjének emelkedése, amely a nagyon enyhétől az extrém – fóbiás – szintig terjedhet. A bizalom érzése viszont erősen szorongás csökkentő hatású. Ha bízunk gyógytornászunkban, orvosunkban és együttműködünk vele, nagymértékben csökken a kontrollvesztés érzése: ha tudjuk, hogy jó kezekben vagyunk, visszakapunk valamennyit a helyzetünk feletti irányításból.

Jelentkezzen gyógytorna szolgáltatásunkra, készüljünk együtt a műtétre!
Várjuk szeretettel budapesti rendelőnkben, ahol szakképzett gyógytornászunk egyénre szabott kezeléssel Várja Önt!

Vissza a bloghoz

Új év - új remények?!

 

Év vége, új év kezdete egy lehetőség arra, hogy kicsit megálljunk, kettesben legyünk saját magunkkal és végig gondoljuk az elmúlt évet, időszakot. Még akkor is, ha a természetben, és így bennünk sem feltétlen a naptár szerint zajlanak az évek, évszakos változások.

Milyen a megfelelő célkitűzés?

 

Ha tanulmányozzuk e terület széles irodalmát, sokféle választ kaphatunk. Ezek közül az egyik legelfogadottabb és leginkább képviselt vonal a SMART célok kitűzése.

S (Specific): specifikus (konkrét), M (Measurable): mérhető, A (Achievable): elérhető, R (Relevant): releváns, T (Time-related): (határ)időhöz kötött.

Mi is az a másként tervezés?

Spoiler: A hagyományos értelemben nem is tervezés.