Blog

Mit tehetünk egészségünk védelmében hőségveszély idején?

2022.06.28.

Június végére tovább fog fokozódni a hőség: ezekben a napokban akár 38 fokos maximumokra is számíthatunk és még a leghűvösebb éjszakai órákban sem lesz 20 fok alatt a hőmérséklet. Ez rendkívül megterheli szervezetünket, főleg az idősebb korosztályt és a betegséggel élőket, ezért nagyon fontos néhány szabályt betartanunk ahhoz, hogy problémák nélkül el tudjuk viselni az extrém meleget.

A kánikula rendkívül veszélyes lehet: ha a testhőmérsékletünk 38 fok fölé emelkedik, az már káros az egészségünkre. A túlmelegedés befolyásolja a szerveink működését - ezért lehet a hőguta végzetes, mert a test nem tud elég gyorsan lehűlni. Ráadásul a városi környezetben a hőmérséklet és a hőérzet még tovább fokozódhat az aszfaltfelületek gyakorisága miatt.

Milyen óvintézkedéseket kell tennünk?

Fogyasszon sok folyadékot, hogy megelőzze a kiszáradást! Vízhajtó hatása miatt kerülje a kávét, illetve az alkohol- és a magas cukortartalmú italokat. Zuhanyozzon langyos vízzel akár többször is a nap folyamán. Ha idős, ezzel növelheti az elesés veszélyét. Használhat vizes borogatást is, vagy hűtheti lábát langyos vízben.

Viseljen világos, természetes alapanyagú, bő ruhát. Ha a napra megy, vegyen fel széles karimájú kalapot és napszemüveget. Kerülje a megterhelő fizikai munkát, és mindenképpen tartózkodjon árnyékos helyen a legmelegebb órákban.

Hűtse a helyiséget, ahol tartózkodik. Napközben tartsa az ablakokat zárva és függönnyel vagy sötétítővel árnyékolja a helyiséget. Ha van légkondicionáló berendezése, ennek működtetése idején tartsa csukva az ajtót és az ablakokat. Az ideális belső hőmérséklet 28 fok körüli, ezért a túlzott légkondicionálás nem javasolt! Ventilátort is csak rövid ideig ajánlatos használni, mert kiszárítja a szervezetet. Otthonában lehetőleg éjszaka szellőztessen, és kapcsolja ki a nem fontos elektromos készülékeket (még a világítást is).

Aki sportolni szeretne, inkább kora reggeli vagy esti időpontokra időzítse. Ha idős, vagy beteg - ha nem muszáj - ne menjen napközben a szabadba, legfeljebb árnyékos helyre és ugyancsak a reggeli vagy esti órákban. Ha rendszeresen szed gyógyszert, kérdezze meg kezelőorvosát, hogyan befolyásolják a gyógyszerek a folyadékegyensúlyt. Célszerű a gyógyszereket hűtőben tárolni akkor is, ha ez nincs ráírva a dobozra!

Ha bármi szokatlan tünetet észlel, azonnal keresse fel orvosát. Tájékozódjon az igénybe vehető segítségekről is. Vigyázzon egészségére!

Vissza a bloghoz

Gyakorlati tippek alváshoz

Az elmúlt néhány alkalommal szóba került jónéhány tény, információ, amik segíthetnek tisztába kerülni a saját alvási szokásainkkal, illetve megítélni, hogy a szubjektív megélések mögött milyen tényezők állhatnak.

Dr. Csoma András nőgyógyász, endokrinológus

Nagy örömmel jelentjük, hogy új kollégánk, Dr. Csoma András révén február 17-től végre elérhető lesz nálunk is a sokak által keresett endokrinológiai szakrendelés!

Mitől jó az alvás?

A mennyiség mellett a minőségtől.

Vagyis testileg, lelkileg is azt érzem, hogy pihentető volt, frissen, erővel telten ébredek.