Blog

Milyen a megfelelő célkitűzés?

2025.01.08.

  Ha tanulmányozzuk e terület széles irodalmát, sokféle választ kaphatunk. Ezek közül az egyik legelfogadottabb és leginkább képviselt vonal a SMART célok kitűzése. S (Specific): specifikus (konkrét), M (Measurable): mérhető, A (Achievable): elérhető, R (Relevant): releváns, T (Time-related): (határ)időhöz kötött.

Amikor először találkoztam ezzel a módszerrel, nagyon is érthetőnek és logikusnak látszott, számtalan esetben és embernél jól is működik, volt, amikor nekem is.

Van azonban egy „problémája”, ami az egész módszer eredményét veszélyeztetheti.

Kitűzhetek számtalan olyen célt, ami a fenti feltételeknek megfelel, és úgy gondolom, hogy az a vágyam, célom. Aztán végig megyek egy ilyen folyamaton, ami lehet akár több év is (cél függő), majd mikor elérem, rájövök, hogy nem lettem tőle boldogabb.

Miért nem?

Lehet, hogy nem is az én szívbéli vágyam volt, csak hatottak rám mások, a környezetem, az elvárások, de én valójában mégsem erre vágyom. (Pl. család, gyerek, kertes ház, sport autó stb)

A másik a külső tényezőktől függés. Ha a szerint működöm, hogy akkor leszek boldog, ha … elérek valamit, stb, akkor külső dolgoktól függök, a valódi boldogság, öröm pedig belülről fakad.

Mi változott bennem az évek során?

Többet fordítok arra, hogy magammal legyek, ami lehet akár csak 5-10 perc is. Elkezdek magamra figyelni, a testemre, légzésemre, lelkemre, érzéseimre, gondolataimra. A ráhangolódás során pedig a feltett kérdéseimre idővel jönnek válaszok. Ezek a lecsendesedés alatt érkező halk válaszok a szívem válaszai, amik mindig pozitív érzéssel töltenek el.

Fontos eljutni ebbe a csendesebb állapotba, különben a szív hangját elnyomják az elme és egyéb külső tényezők harsogásai.

A szívbéli vágyak és célok felismerése után, aki a SMART módszert magáénak érzi, az már elég jó eséllyel tud haladni rajta.

Menet közben természetesen szükség van támogató közegre, ami nélkül a siker esélye lecsökken.

Van azonban más módszer is, ami gyökeresen eltér a hagyományos tervezéstől….

#happymed, #newyear, #újév, #egészség, #tervezés, #nemtervezés, #célkitűzés

Vissza a bloghoz

Gyakorlati tippek alváshoz

Az elmúlt néhány alkalommal szóba került jónéhány tény, információ, amik segíthetnek tisztába kerülni a saját alvási szokásainkkal, illetve megítélni, hogy a szubjektív megélések mögött milyen tényezők állhatnak.

Dr. Csoma András nőgyógyász, endokrinológus

Nagy örömmel jelentjük, hogy új kollégánk, Dr. Csoma András révén február 17-től végre elérhető lesz nálunk is a sokak által keresett endokrinológiai szakrendelés!

Mitől jó az alvás?

A mennyiség mellett a minőségtől.

Vagyis testileg, lelkileg is azt érzem, hogy pihentető volt, frissen, erővel telten ébredek.