Blog

Miért fontos az alvás?

2025.02.03.

A 19. század óta az alváskultúra folyamatosan és jelentősen megváltozott. Korábban a természetes fények adták a normális napi ritmust, a tevékenységeket és alvás ütemét. A mesterséges megvilágítás megjelenésével ez gyökeresen átalakult.

Ehhez járult hozzá a televízió, internet, mobil telefon megjelenése, a hosszabb munkaidők, váltott műszakok. Manapság az emberek közel 20 %-a dolgozik váltott műszakban.

Mindeközben az az elvárás alakult ki, hogy heti 7 nap napi 24 órában „teljesítsünk”.

Ráadásul az a tévhit, hiedelem kering, hogy az alvás elpocsékolt idő, és így akár dicsőség, ha valaki kevés alvással is beéri.

Napjaink egyik jelentős problémája, hogy nem alszunk eleget és/vagy megfelelő minőségben. Ma a társadalmunk közel 70%-a küzd időszakosan vagy állandó jelleggel valamilyen típusú alvászavarral, mely az egyik fontos kiváltó oka mai civilizációs betegségeinknek. A lakosság egyharmadának pedig komoly alvás problémái vannak.

Sokakban mégsem tudatosul, hogy ilyen problémával küzd.

 

Mi is az alvás jelentősége, fő funkciója?

• A test, elme (kogníció), érzelmek regenerációja

• megtartott teljesítőképesség

• szellemi frissesség

• hosszútávú egészség.

 

Mi az ideális alvás mennyiség?

Felnőtteknek:

7-9 óra (esetleg időként megengedhető a 6 és 10 óra)

 

Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy az 5 óránál kevesebb és 10 óránál több alvás a halálozás független kockázati tényezője!

 

Azt mindenki tudja, hogy az alvásidő igényünk nagyobb fizikai vagy mentális terhelés esetén nő.

Az is ismert, hogy a fiatalabbaknak, gyerekeknek nagyobb, az idősebb korosztálynak kisebb az alvásigénye. Így mindenkinek változhat az élete során is. Azt is megtapasztaljuk, hogy az évszakokkal is mutat ciklikusságot, így télen nagyobb az igényünk.

 

Érdemes megjegyezni, hogy létezik extrém alvásigény, ami a fentinél lehet (jóval) kevesebb, vagy akár több. Ez genetikailag meghatározott tényező, így náluk ez nem okoz egészségügyi károsodást, panaszokat. DE!, ez csak a populáció 1-1,5 %-ára jellemző!

 

#happymed, #happymind, #szeleinora, #életmód, #egészségeséletmód, #alvas, #mindset, #tudatosság

 

Vissza a bloghoz

Gyakorlati tippek alváshoz

Az elmúlt néhány alkalommal szóba került jónéhány tény, információ, amik segíthetnek tisztába kerülni a saját alvási szokásainkkal, illetve megítélni, hogy a szubjektív megélések mögött milyen tényezők állhatnak.

Dr. Csoma András nőgyógyász, endokrinológus

Nagy örömmel jelentjük, hogy új kollégánk, Dr. Csoma András révén február 17-től végre elérhető lesz nálunk is a sokak által keresett endokrinológiai szakrendelés!

Mitől jó az alvás?

A mennyiség mellett a minőségtől.

Vagyis testileg, lelkileg is azt érzem, hogy pihentető volt, frissen, erővel telten ébredek.