Medence - Mitől alakul ki diszfunkció?
2020.06.22.
Gerincünk helyes tartásához elengedhetetlen, hogy a medencénk megfelelő pozícióban legyen. A medencére ható erők eltérőek ülésben, mint állásban.
Normál állás közben a medencénk enyhén (60-65 fokban) előre dől, ez a helyzet szükséges a megfelelő gerinc görbületek kialakításához. Ülésben viszont medencénk hátra billen, így az egész gerincünk statikája is megváltozik. Az ágyéki homorulatunk elsimul, sőt akár domborúvá is válik!
Ahhoz, hogy medencénket megfelelő helyzetbe hozzuk, fontos a medence körüli stabilizáló izmaink egyensúlyának megtartása. Hátul a törzs és csípő feszítők, elöl pedig a hasizmok és csípő hajlítók. Medencénk normál helyzetében ezek az izmok egyensúlyban vannak, működésük normális, megfelelően nyújthatóak és megfelelő erő kifejtésére képesek. Ha borul a rendszer, akkor a medencénk előre vagy hátra billen.
A medence előre billenésekor a csípő hajlító és derék feszítő izmok rövidülnek míg a hasizmaink és a csípő feszítők pedig túlságosan megnyúlnak, így lényegében mindegyik izmunk más-más módon, de veszít erejéből.
A medence hátra billenésénél ellentétesen jön létre a diszfunkció, tehát a has és csípő feszítők rövidülnek, a hát feszítők és csípő hajlítók pedig túlnyúlnak. A fent említettekből következő problémák elkerülése és gerincünk egészségének megőrzése érdekében érdemes egy állapotfelmérést követően személyre szabott, gyógytornász által felépített gyakorlatsort rendszeresen elvégezni.
Jelentkezzen budapesti vagy szentendrei rendelőnkbe, ahol szakképzett gyógytornászaink problémáját egyénre szabottan, komplexen kezelik és kézzelfogható tanácsokkal segítik Önt a hétköznapokban is elvégezhető gyakorlatokkal kapcsolatban. Várjuk szeretettel rendelőinkben!