Blog

Ízületi fájdalom – nem csak idős betegeket érint!

2021.05.10.

Hajlamosak vagyunk úgy gondolni, hogy az ízületi problémák csak idős korban jelentkezhetnek, de trauma, sportolás vagy ismétlődő sérülések eredményeként bármely életkorban előfordulhat.

Megkülönböztetünk gyulladással járó, valamint kopásos ízületi megbetegedést, amelyeket különböző módon kell kezelni, de a rizikótényezők előtérbe helyezésével ezek akár könnyen el is kerülhetők.

Számba vettük a legfontosabb tényezőket, lássuk melyek ezek:

Mozogjunk, de mennyit?

A túl sok és a túl kevés mozgás is ízületi fájdalmat okozhat. A túlzott mozgás jelentős csontváltozásokhoz vezethet, de ha izmait nem használja, akkor az izomsorvadás mellett olyan izomproblémák jelentkezhetnek, amelyek mozgáskorlátozást és mobilitás csökkenést okozhatnak.

A legkézenfekvőbb, és minden korosztálynak javasolt: a napi szinten végzett tempós gyaloglás, vagy kocogás. Minél tempósabban mozgunk, annál inkább fokozzuk a véráramlást, növeljük az izomerőt és tápanyagokat juttatunk a szükséges testrészekhez. Saját testtömegünk használata jelentősen javíthatja az ízületek stabilitását.

Miért számít a súlyunk?

A tanulmányok egyértelműen azt mutatják, hogy ideális súlyunk elérése és megtartása a mozgásszervi - különösen a csípő és a térd körüli – betegségek kockázatát is csökkenti. Étrendünk szempontjából kulcsfontosságú a D - vitamin, a kalcium és a halolaj mindennapi beépítése, amely jótékony hatással van az ízületekre, de jót tesz a szívnek és az emésztésnek is. Kerülni kell a gyulladásra hajlamosító ételeket, tehát a feldolgozott húsokat, magas cukortartalmú ételeket, adalékanyagokat.

Kevesebb stresszt!

Ha a munka és a magánélet egyensúlyával kapcsolatos problémákat nem rendezzük, nem tudjuk hatékonyan kezelni a fájdalmat. A stressz és a fájdalom oda-vissza ható tényezőként működik, így nem lehet egyikre sem tekinteni a másik figyelembevétele nélkül. Nagyon fontos tudatosítani magunkban, hogy átvehetjük az irányítást és aktívan tehetünk önmagunk jólétéért rendszeres mozgással, kellő pihenésre szánt idővel és egyéb kiegészítő kezelésekkel.

Sokrétű gyógytorna szolgáltatásaink keretében pácienseink megtanulhatják, hogyan legyenek aktív részesei testük karbantartásának. Jelentkezzen Gyógytorna vagy Pilates és mentálhigiénés segítés szolgáltatásunkra, ahol szakembereink egyénre szabott kezeléssel várják Önt budapesti és szentendrei rendelőinkben!

 

Vissza a bloghoz

Gyakorlati tippek alváshoz

Az elmúlt néhány alkalommal szóba került jónéhány tény, információ, amik segíthetnek tisztába kerülni a saját alvási szokásainkkal, illetve megítélni, hogy a szubjektív megélések mögött milyen tényezők állhatnak.

Dr. Csoma András nőgyógyász, endokrinológus

Nagy örömmel jelentjük, hogy új kollégánk, Dr. Csoma András révén február 17-től végre elérhető lesz nálunk is a sokak által keresett endokrinológiai szakrendelés!

Mitől jó az alvás?

A mennyiség mellett a minőségtől.

Vagyis testileg, lelkileg is azt érzem, hogy pihentető volt, frissen, erővel telten ébredek.