Blog

Hűvösebb nappalok, hosszabb éjszakák – mit tehetünk ősszel egészségünk megőrzéséért?

2021.09.30.

Az ősz lassan ráhangol minket az egyre hidegebb időre és a nappali fény csökkenésére. Legtöbbünk ezt az időszakot a kevesebb energiaszinttel, a rossz hangulattal és a fáradtsággal társítja, de ennek nem kell így lennie. Változtassa meg hozzáállását és hozza ki a legtöbbet ebből az időszakból is!

Tartsa melegen testét!
A hűvös idő beálltával hajlamosabbak leszünk a megfázásra, köhögésre, ízületi fájdalmak felerősödésére és bőrünk kiszáradására. Ilyenkor fontos, hogy tartsa melegen szervezetét egész nap. Kezdje a napját kávé helyett egy élénkítő vagy méregtelenítő gyógynövény teával, vagy gyógynövény (kurkuma, fahéj vagy szegfűszeg) alapú ital elfogyasztásával. Hetente néhányszor masszírozzon bőrébe melegítő olajokat a reggeli vagy esti zuhanyzás előtt, például szezámmagolajat, ami rendkívül hatásos a fájó ízületekre is.

Helyezze előtérbe a minőségi alvást!
A sötétség kiváltja a melatonin hormon felszabadulását, ezért legtöbbünk ősszel fáradtabbnak érzi magát. Ahelyett, hogy küzdenénk ellene, kövessük a szervezetünk természetes hibernálási ösztöneit. Használja ki a hosszabb estéket: kora este végezhet például egy rövid nyújtó gyakorlatsort, vagy vegyen illóolajos fürdőt, amiben relaxálhat, így kellemesen felkészítheti testét a nyugodt alvásra. Fontos, hogy találjunk rá a számunkra legpihentetőbb módszerre, ami lehet, hogy inkább a könyvolvasás, a kötögetés, vagy zenehallgatás. Időzítse alvását minél korábbra, de mindenképpen éjfél előttre!

Figyeljen befelé!
A hagyományok az őszt a számbavétel idejének tekintik, amikor érdemes több időt szánni a külvilág mellett a befelé figyelésnek. A meditáció kiváló lehetőséget nyújt erre és segít megteremteni egy olyan nyugalmi állapotot, amely által elmélkedhetünk az életünkön, átgondolhatjuk, mi nem szolgája már jólétünket, milyen tervekkel induljunk majd neki a következő évnek. Írhatunk egy listát azokról a dolgokról, amelyeket rövid távon szeretnénk elérni, legyen szó egy új kapcsolatról vagy több én idő megteremtéséről. Hozzon létre egy teret otthonában, ahol zavartalanul elmélkedhet, akár egy kis sarkot, párnával és néhány gyertyával.

Válassza a szezonális zöldségeket és gyümölcsöket!
Ebben az időszakban érdemes minél több idény zöldségfélét (például káposzta, kínai kel, kelbimbó) fogyasztani. A gyökérzöldségek is (például édesburgonya, fehérrépa, sárgarépa), mind olyan tápanyagokat tartalmaznak, amelyek szükségesek az immunrendszer támogatásához. Az idény gyümölcsök (körte, szőlő, füge) szintén magas rosttartalmúak, amelyek segítenek a szervezetnek a betegségek leküzdésében. A Cink, amely megtalálható például a csicseriborsóban és a kesudióban egy olyan ásványi anyag, amely lerövidítheti a megfázás időtartamát, ha a tünetek első jeleire elkezdi szedni. A megfelelő ételek kiválasztása és a tápláló, vitamindús, melegítő ételek segítenek abban, hogy boldogabbnak és energikusabbnak érezzük magunkat.

Maradjon mozgásban!
Az aktív mozgás jelentős hangulatjavító, ezért annak kötelező, akire negatívan hat a kedvezőtlenebb időjárás és általa enerváltnak és kedvetlennek érzi magát. Ha minden napjába például beiktat és rendszeresít egy gyors sétát, az elősegíti a salakanyagok távozását és a test regenerációját. Gyalogoljon a munkába vezető út egy részén, vagy sétáljon kora este! A séta során fellépő kellemes fáradtság enyhíti az álmatlanságot és ráhangol a pihentető alvásra. A rendszeres mozgás is részben az immunerősítést szolgálja, azonban mozgáskorlátozottság, ízületi és izom merevség esetén előbb érdemes reumatológus segítségét kérni. Mozgásszervi panaszok esetén, vagy a rendszeres mozgás tervezéséhez hozzájárulhat a gyógytornász, gyógymasszőr és személyi edző is, akik személyre szabottan alkalmaznak kezeléseket, használnak különböző mozgásformákat.

Fordítson figyelmet látására!
Október a látás hónapja, ami felhívja a figyelmet arra, hogy fordítson kiemelt figyelmet egyik legfontosabb érzékszervére, a látására! A hosszabb sötét időszakok nehezítik a látásunkat is, így különösen fontos, hogy a sokszor nedves, csúszós utakon közlekedve ne csak járművünket, hanem szemünket is karbantartsuk. Ennek érdekében a szakemberek rendszeres látásvizsgálatot javasolnak, aminek nagy szerepe van a prevencióban is.

Látogasson el honlapunk Szolgáltatások menüjére, ahol további információt kaphat szolgáltatásainkról. Várjuk szeretettel szentendrei és budapesti rendelőinkben!

Vissza a bloghoz

A szívroham nem csak a férfiak betegsége!

A gyakran férfibetegségként emlegetett szívroham valójában kétszer annyi nő halálát okozza évente, mint a mellrák. Bár a fő tünet általában a mellkasi fájdalom, egy tanulmány szerint a nők 43 százaléka nem érez ilyen jellegű tünetet a szívinfarktus során.

Mit tehetünk a ráncok késleltetéséért? – 2. rész

Előző bejegyzésünkben a Plasmage kezelésről esett szó, amely a szem körüli ráncok finomítására irányul, illetve elsősorban a szemhéjon lévő felesleges, megereszkedett bőr eltávolítására alkalmazható. De nézzük, milyen további szépészeti kezelés segíti Önt az egészséges bőrkép megtalálásában és fenntartásában!

Szarkalábak – mit tehetünk a ráncok késleltetéséért?

Az idő előrehaladtával bőrünk egyre érzékenyebbé válik és ráncosodni kezd. Bár ez a folyamat normális velejárója az idősödésnek, egyénenként más ütemben tapasztaljuk meg negatív hatásait. A szem a lélek tükre és általában a szemünk és a szem ráncai az elsők, amelyek árulkodnak valódi életkorunkról.