Blog

Hatékony módszerek a séta fejlesztésére

2022.01.31.

A rendszeresen végzett, tempós séta számtalan okból kiváló mozgásforma: a lépések intenzitásának növelésével megnő a légzési sebességünk, ami a véráramban az oxigén gyorsabb áramlását idézi elő, elősegítve a salakanyagok eltávolítását, ezáltal javul és erősödik erőnlétünk.

Ahelyett, hogy a sétára úgy gondolunk, hogy eljuthatunk általa A pontból B-be, tekintsük inkább edzésnek! A gyaloglás alkalmával megváltoztathatja a lépések tempóját, a terepet és különböző eszközöket és trükköket vethet be, így erőteljesebb hatást fog elérni. Íme néhány tanács:

Váltogassa a tempót!

Próbája ki, hogy 3 percig a maximális kapacitása 70%-ával, majd a következő 3 percben 40%-kal sétál. Aztán ezt ismételtje öt sorozaton keresztül. Két szempontot variálhat: az intervallumok hosszát és a sétával töltött időt. Növelheti az intervallumokat úgy, hogy a 30 másodpercig tartó gyors sétát növeli 45 másodpercre, vagy a teljes séta ideje időtartamát is kitolhatja 40 percről akár 1 órára. A gyors szakaszt érdemes olyan tempóra növelni, hogy ne tudjon beszélgetni. Ha nem érez légszomjat, vagy úgy érzi, hogy a pulzusa nem emelkedett, ez annak a jele, hogy érdemes növelni a tempót. Csoportban gyalogolva lehet oszlopban mozogni úgy, hogy az aktuálisan utolsó személy előzze le a sort és zárkózzon fel a menet elejére. Ezáltal mindenki intervallumedzésen vehet részt.

Gyalogoljon terepen!

Hegyes-dombos terepen való séta különböző módon hat a testére. Másképpen dolgozza meg az alsó lábizmokat, és megköveteli, hogy koncentráljon egyensúlyára. Egy másik nagyszerű lehetőség a nordic walking. A különbség a sétához képest az, hogy speciális botokkal együtt mozog, amelyek használata dinamikát, ritmust ad a gyaloglásnak. A botok révén hosszabbakat lép úgy, hogy a kezek és a lábak természetes, a járáshoz elengedhetetlen ellentétes mozgása megmarad, viszont a felsőtest intenzívebben mozog, és a dombon vagy lejtőn való séta elősegíti, hogy a combizmok és a farizmok még aktívabban dolgozzanak. Az edzések intenzitásuk szerint lehetnek lassabb tempójú, zsírégető edzések vagy gyorsabb intenzitású, kondicionáló edzések.

Hallgasson zenét!

Számos kutatás kimutatta, hogy a zenehallgatás jótékony hatással van a futásra. Ebből következik, hogy a futók által tapasztalt előnyöket a sétálók is bátran alkalmazhatják. A megfelelő tempójú zeneszámok kiválasztásával akár 15%-kal is növelheti az állóképességét. Intervallumsétához keverje a pörgős zenét (128 bpm körüli sebességet) lassabb ütemű dallamokkal.

Növelje a terhelést!

A boka- és csuklósúlyok már egy kicsit elavultak, de a súlyokkal való séta még mindig hatékony stratégia. Vigyen magával kis súlyzókat, hogy erősítse a felsőtestét, vagy válasszon egy kisebb súlyú, túrázáshoz tervezett hátizsákot, de lényeg, hogy ne vegye igénybe túlságosan a hátát.

Váltson kocogásra!

Kocogást és a gyaloglást is érdemes kombinálni. Váltsa le a gyorsabb gyaloglási intervallumot kocogásra, majd jó ütemben sétálva pihenjen. Ahogy egyre fittebb lesz, figyelje meg, hogy a gyaloglást gyorssétára, a kocogást pedig inkább futásra váltaná-e. Ezt progresszív túlterhelésnek hívják, tehát idővel mindenképpen növekedni fog az igény a mozgás intenzitásának növelésére. A fokozatos túlterhelésnek több módja is van: például a pihenőidő csökkentésével is elérheti, így tovább dolgozik, mint amennyit pihen. Az emberek gyakran úgy gondolják, hogy az egyetlen módja annak, hogy fittebbé váljanak, ha gyorsabban vagy hosszabb ideig gyakorolnak, de a pihenőidő csökkentése is kulcsfontosságú, mert ugyanannyi energiát fektet be kevesebb idő alatt.

A gyaloglást nemcsak fizikai előnyei teszik olyan értékes tevékenységgé, hanem mentális egészségünk és jólétünk miatt is érdemes időt szánnunk rá, amely családtagokkal, barátokkal végezve még élvezetesebb, könnyebben megvalósítható szabadidős tevékenységünkké válhat.

Vissza a bloghoz

Gyakorlati tippek alváshoz

Az elmúlt néhány alkalommal szóba került jónéhány tény, információ, amik segíthetnek tisztába kerülni a saját alvási szokásainkkal, illetve megítélni, hogy a szubjektív megélések mögött milyen tényezők állhatnak.

Dr. Csoma András nőgyógyász, endokrinológus

Nagy örömmel jelentjük, hogy új kollégánk, Dr. Csoma András révén február 17-től végre elérhető lesz nálunk is a sokak által keresett endokrinológiai szakrendelés!

Mitől jó az alvás?

A mennyiség mellett a minőségtől.

Vagyis testileg, lelkileg is azt érzem, hogy pihentető volt, frissen, erővel telten ébredek.