Csontritkulás – hogyan lassíthatjuk a csontvesztés folyamatát?
2021.03.08.
A csontjaink szerkezete, terhelhetősége az évek múlásával romlik, kevésbé tud ezáltal ellenállni a rá ható erőknek, sérülékennyé válik, könnyebben törik.
A csontritkulásnak (osteoporosis) kétféle típusa létezik: elsődleges és másodlagos.
Az elsődleges csontritkulás alapvetően korfüggő és nőknél gyakoribb a változó kor miatt bekövetkező hormonális alakulások miatt. A csont veszít szerves és szervetlen állományából egyaránt, és mire az első tünetek megjelennek, már évi 2-2,5 %-os veszteséggel számolhatunk. Az életkor előrehaladtával azonban szinte mindenkinél kialakul a csontvesztés folyamata, ami bizonyos szemszögből szemlélve egyenes arányban van a mozgás és a helyes tréning mennyiségének csökkenésével.
A másodlagos csontritkulás mindig valamely más megbetegedés kísérője lehet vagy bizonyos gyógyszerek mellékhatása (pl. szteroidok), de a dohányzás, alkoholfogyasztás, a nagy mennyiségű koffein fogyasztás szintén kedvezőtlen hatással van a csontok állapotára.
Az egész életen át tartó felépülési és átépülési folyamatok a csontokra is jellemzők. A csont szilárdságát elsősorban különféle mészsók adják, rugalmasságát pedig kötőszöveti rostok biztosítják. Minél erőteljesebben dolgoztatjuk az izomzatot edzésekkel, annál stabilabb a csontozat is. Ez a törvényszerűség idősebb korban is érvényes. Rendelőinkben sokrétű gyógytorna szolgáltatásaink keretében pácienseink megtanulhatják, hogyan legyenek aktív részesei testük karbantartásának.
Jelentkezzen gyógytorna szolgáltatásunkra, ahol szakembereink egyénre szabott kezeléssel várják Önt budapesti és szentendrei rendelőinkben!