Blog

Csak akkor jó, ha roppan?! - A manuálterápia előnyei

2020.06.16.

A Manuális medicina vagyis a manuálterápia olyan speciális, kézzel végzett diagnosztikai és terápiás fogások együttese, amely a támasztó-mozgató rendszerünk visszafordítható működési zavarainak, sérüléseinek és elváltozásainak a komplex vizsgálatával és kezelésével foglalkozik.

A kezelést mindig egy alapos állapotfelmérés előzi meg. Ennek része a beteg kikérdezése, majd aktív és passzív mozgás vizsgálatok, a terapeuta ez alapján értékeli a tartó-mozgató szervrendszer állapotát (csontok helyzetét, ízületek mozgásait, izmok tónusát) és kezdi meg a terápiát a szükséges műfogásokkal*. A vizsgálat és a kezelés is a terapeuta keze által történik mechanikus energiát alkalmazva. A kezelés során a terapeuta oldja a kialakult blokkokat, lazítja a feszes szöveteket, majd megfelelő gyakorlatokkal erősíti a gyengülő izmokat.

Mikor segít a manuálterápia?
  • Gerinc eredetű nyakfájás, hátfájás, derékfájás esetén,
  • A gerinc elváltozásaiból eredeztethető, végtagokba sugárzó fájdalom, végtagzsibbadás, érzéskiesés esetén,
  • Nyakhoz köthető szédülés, fejfájás, fülzúgás, hányinger esetén, **
  • Légzési nehézség (borda blokk) esetén,
  • Gerincsérv, Protrusio (a porckorong kitüremkedése) esetén, Mckenzie terápiával kiegészítve,
  • Izom egyensúly felboruláskor.

*Amennyiben a beteg rendelkezik képalkotó vizsgálati lelettel (RTG, CT, UH, MRI), azt érdemes első alkalommal magával hozni, hiszen ezek eredményét összevetjük a manuális vizsgálat eredményeivel és ha szükséges, további vizsgálatokat javasolunk.

**Kezelés előtt minden esetben nélkülözhetetlen szakorvosi vizsgálatokkal kizárni a nem mozgásszervi eredetű betegségeket, amelyek hasonló tüneteket okoznak!

Fontos megemlíteni, hogy a manuálterapeuta nem egyenlő a csontkováccsal! A manuális medicina hazánkban a Magyar Tudományos Akadémia orvos bizottsága által elfogadott tevékenység, amelynek a művelését a 11/1997 NM rendelet szabályozza. Magyarországon manuálterapeutaként csak gyógytornász illetve orvos végzettségű szakember dolgozhat!

Várjuk szeretettel budapesti és szentendrei rendelőinkben!

Vissza a bloghoz

Gyakorlati tippek alváshoz

Az elmúlt néhány alkalommal szóba került jónéhány tény, információ, amik segíthetnek tisztába kerülni a saját alvási szokásainkkal, illetve megítélni, hogy a szubjektív megélések mögött milyen tényezők állhatnak.

Dr. Csoma András nőgyógyász, endokrinológus

Nagy örömmel jelentjük, hogy új kollégánk, Dr. Csoma András révén február 17-től végre elérhető lesz nálunk is a sokak által keresett endokrinológiai szakrendelés!

Mitől jó az alvás?

A mennyiség mellett a minőségtől.

Vagyis testileg, lelkileg is azt érzem, hogy pihentető volt, frissen, erővel telten ébredek.