A leggyakoribb futósérülések – hogyan kerülhetjük el őket?
2021.03.25.
A tornatermek bezárásával az edzéslehetőségek korlátozottabbá váltak, így a kocogás egyike annak a kézenfekvő megoldásnak, amellyel mozgásigényünket kielégíthetjük. A futás azonban a sérülések kockázatával is együtt jár. De vajon melyek ezek a veszélyek?
Sípcsont fájdalom
Főleg a kezdőknél, vagy a sérülésből felépülők esetében jelentkezhet és az izmok hirtelen, vagy túlzott igénybevétele, vagy a kemény felületen történő futás eredményezheti.
Futótérd
A térdkalács környékén megjelenő tompa fájdalom, amely általában túlterhelést jelent a gyakori és túl erős földre érkezéstől, de a nem helyesen kivitelezett mozdulatok, a nem jól felépített edzés következménye is lehet.
Achilles-ín gyulladás
Az Achilles-ín gyulladás az izom túlzott megterhelése miatt jelentkezhet, ami általában akkor történik, amikor a futók hirtelen növelik futásuk intenzitását és/vagy időtartamát.
Plantar fasciitis
Kötőszöveti rendellenesség, amely gyakran szúró fájdalommal jár a sarok és a talp középső ívén. A fájdalom hosszú ideig tartó ülést vagy állást követően is visszatérhet.
A sérülések elkerülése érdekében fokozatosan növelje a futás intenzitását és mennyiségét. A bemelegítés és levezetés elengedhetetlen, aminek magában kell foglalnia a boka, a vádli, a térd és a csípő körüli izmok nyújtását. Válasszon olyan cipőt, amely jó támasztékot nyújt, nemcsak a futáshoz, hanem a mindennapokban is. Az edzést kombinálja más típusú mozgással, például alacsony intenzitású gyakorlatokkal. A jóga remek választás lehet, mivel nyújtja és erősíti az izmokat. A heti kétszeri-háromszori futás remekül fenntartja edzettségét, de az edzések között legalább egy napot pihenjen, hogy teste regenerálódni tudjon.
A gyógytorna kiváló kiegészítése lehet a rendszeres mozgás mellett testünk karbantartásának. A terápia segít fenntartani az izomegyensúlyt és megerősíteni a láb és a térd körüli izomzatot, hogy megfelelően támasszák az ízületet. Várjuk szeretettel budapesti és szentendrei rendelőinkben!